پاورپوئینت”مدیریت ارتباط خانوادگی وایجاد اعتماد درجوانان با رویکرد کاهش اختلالات رفتاری”

نویسنده : admin 2019/07/27 تعداد نظرات : ۰

تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان با ۱۰ روش کاربردی

دوران نوجوانی چیزی شبیه به گرگ‌ومیش صبحگاهی است. زمانی که نه متعلق به شب است و نه روزهنگام تلقی می‌شود. فرزند دلبندتان دیگر نه کودک است و نه به‌اندازه‌ی کافی بزرگ شده است. اغلب نوجوانان در این دوره از زندگی، آشفته، بی‌ثبات، حساس و خجالتی می‌شوند. اما نکته‌ی قابل توجه این است که پدرها و مادرها چه نقشی در ایجاد و افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان دارند؟

باید بدانیم که ما به‌عنوان پدر و مادر، می‌توانیم نقش بسیار مهمی در افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان داشته باشیم. پس خودتان را دستِ‌کم نگیرید. به این فکر کنید که چطور می‌توانید شخصیت فرزند نوجوان‌تان را طوری شکل بدهید که در تصمیمات آتی زندگی‌اش، آگاهی و اعتماد به نفس کافی داشته باشد؟ عزم‌تان را جزم کنید و نقش مهمی در شکل‌گیری اعتماد به نفس فرزندتان داشته باشید. ما هم در راه رسیدن به این هدف، همراه شما خواهیم بود و در این نوشته تصمیم داریم درباره‌ی راهکارهای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان با شما صحبت کنیم.

اعتماد به نفس در نوجوانان

اعتماد به نفس چیست؟

همه می‌دانند که اعتماد به نفس مهم‌ترین کلیدِ رسیدن به موفقیت در زندگی است. اعتماد به نفس در یک جمله خلاصه می‌شود: «احساسی که درباره‌ی خودم دارم.»

اعتماد به نفس:

  • بر نحوه‌ی عملکرد فرد در برابر دیگران تأثیر می‌گذارد؛
  • بازتاب عملکرد فرد را به‌وضوح نشان می‌دهد؛
  • نقش مهمی در شکل‌گیری شخصیت فرد بازی می‌کند؛
  • با شاد بودن هر فرد ارتباط مستقیمی دارد.

دلیلِ اهمیتِ اعتماد به نفس در نوجوانان چیست؟

اعتماد به نفس به نوجوانان کمک می‌کند با چالش‌ها، تردیدها، نارضایتی‌ها و فرازونشیب‌هایی که در زندگی پیشِ روی‌شان قرار خواهد گرفت، روبه‌رو شوند.

روابط، احساسات، فشارهایی که از طرف همسالان گریبانگیر نوجوان می‌شود، رقابت و سطح توقعات خودش و دیگران، همگی روی اعتماد به نفس نوجوان تأثیر می‌گذارند. اعتماد به نفس به نوجوان کمک می‌کند اهدافش را پیگیری کند و آنها را به‌دست بیاورد، دوران جوانی‌اش را به شیوه‌ی مناسبی سپری کند، روابط بهتری برقرار کند و به فردی شاد با ذهنی قدرتمند تبدیل شود.


نقش والدین در ایجاد اعتماد به نفس در نوجوانان چیست؟

«والدین» بیش از هر فرد دیگری، در ایجاد اعتماد به نفس در نوجوانان نقش دارند. والدین با حمایت خود می‌توانند تأثیر عمیق و مهمی در شکل‌گیری شخصیت نوجوان داشته باشند. همان‌طور که حتما خودتان هم می‌دانید، رفتار و گفتار شما تأثیر زیادی روی فرزند نوجوان‌تان دارد. چگونگی احساسات شما در قبال نوجوان و احساس او نسبت به خودش، مستقیما روی اعتماد به نفس او تأثیر می‌گذارد. رفتار شما در برابر نوجوان‌تان، تعیین‌کننده‌ی رفتار دیگران با اوست. اگر خود شما به فرزندتان بها ندهید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید جامعه او را به رسمیت بشناسد.

۱۰ نکته برای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان

۱. با نوجوان‌تان محترمانه برخورد کنید

فراموش نکنید فرزند شما دیگر یک کودک نیست بلکه دارد به یک جوان بالغ تبدیل می‌شود، پس مانند هر بزرگسال دیگری شایسته‌ی احترام است. همواره نوجوان‌تان را با احترام مورد خطاب قرار بدهید. هرگز نگذارید لحن و آهنگ صدایتان اهانت‌آمیز یا تحقیرکننده باشد. همیشه به مشکلات و نگرانی‌هایش اهمیت بدهید و با ترس‌های او مانند ترس‌های زمان کودکی‌اش برخورد نکنید.


۲. نوجوان‌تان را تحسین کنید

در تعریف کردن از فرزندتان سخاوتمند باشید. وقتی نوجوان‌تان را به‌خاطر خصوصیات و کارهای خوبش تمجید می‌کنید، اعتماد به نفس او را بالا می‌برید و به تکرار کارهای خوب و بهتر شدن، تشویقش می‌کنید. احساسات خود را ابراز کنید، اجازه بدهید فرزندتان بداند به وجودش افتخار می‌کنید و به‌خاطر داشتن چنین فرزندی، به خود می‌بالید.

۳. تا جایی که ممکن است، از نوجوان‌تان انتقاد نکنید

انتقاد و نکوهش، اعتماد به نفس فرزند نوجوان شما را کم می‌کند. اگر نوجوان‌تان درگیر چیزی است که شما دوست ندارید یا نمی‌پسندید، درباره‌اش با او صحبت کنید. نوجوانان معمولا انتقاد را تمسخر تلقی می‌کنند و تصور می‌کنند که مایه‌ی سرافکندگی شما شده‌اند. وقتی مجبورید از او انتقاد کنید، به لحن خود دقت کنید!


۴. او را به انجام فعالیت‌های فوق‌برنامه تشویق کنید

بگذارید نوجوان‌تان علایق خود را دنبال کند. او را به شرکت در فعالیت‌های بیشتر تشویق کنید. فرزندتان می‌خواهد در کار مورد علاقه‌اش، برتر باشد. فعالیت‌های فوق‌برنامه فرصت خوبی برای درس گرفتن از موفقیت‌ ها و شکست ها، چالش‌های متفاوت و سنجش میزان اعتماد به نفس فرزند شماست. این نوع فعالیت‌ها روحیه‌‌اش را بالا می‌برند و به او می‌آموزند برای رسیدن به هدف مشترک، باید با دیگران همکاری کند.

۵. به او کمک کنید مهارت‌های دوستی را یاد بگیرد

همه‌ی ما می‌دانیم که نمی‌توانیم دوستی‌ها و روابط فرزندمان را انتخاب یا کنترل کنیم، اما می‌توانیم در مواردی همچون احترام در روابط و پذیرش افراد مختلف، او را راهنمایی کنیم. احترام و درک متقابل در روابط، از اهمیت زیادی برخوردارند، پس آنها را به فرزندتان آموزش‌ بدهید. دوستی‌هایی که نوجوان شما تجربه می‌کند، روی اعتماد به نفسش تأثیر می‌گذارند. به او یاد بدهید چگونه دوستی‌های خوب و بد را از هم تفکیک کند.


۶. به نوجوان‌تان بیاموزید بعضی چیزها واقعا مهم نیستند!

بسیاری از نوجوانان تحت فشار رقابت با همسالان خود یا دیگران قرار می‌گیرند. نوجوان آرزو دارد شبیه مدل‌ها، بازیگران یا دیگر افراد مشهور باشد و وقتی در این راه شکست می‌خورد، اعتماد به نفسش لطمه می‌بیند. با فرزندتان صحبت کنید و به او بگویید که این موضوع آن‌قدرها هم مهم نیست. به او یاد بدهید آنچه اهمیت دارد رفتار مناسب، بهداشت و سلامت جسم و ذهن است.

۷. به او بیاموزید روی توانایی‌هایش تمرکز کند

به نوجوان خود بیاموزید بیشتر روی نقاط قوت خود تمرکز کند و هرگز او را با همسالان، دوستان، خواهر، برادر و دیگر بچه‌های فامیل مقایسه نکنید. نوجوان‌تان باید درک کند که افراد مختلف نقاط قوت متفاوتی دارند. مقایسه فقط باعث چشم‌و‌هم‌چشمی می‌شود. به نوجوان‌تان بیاموزید که او فقط باید با خودش رقابت کند و مدام به فکر بهتر کردن خودش باشد. بهترین راه برای پیشرفت در زندگی، رقابت با خودش است و برای این کار، باید بر نقاط قوتش تمرکز کند.


۸. به او بیاموزید روحیه قوی‌ داشته باشد

به نوجوان‌تان بیاموزید در برابر آزاری که از سوی جامعه و افراد دیگر به او می‌رسد، صبور باشد و آستانه‌ی تحمل خود را بالا ببرد. این موارد اعتماد به نفس او را تحت تأثیر قرار می‌دهند. آرامش، لبخند زدن بر مشکلات و صبوری، از قواعدِ خوبِ زندگی هستند. نوجوان باید یاد بگیرد احساسات منفی خود را به شیوه‌ای درست مدیریت کند. نوجوان شما باید بداند دیگران با تمسخر یا آزار، نمی‌توانند به او لطمه بزنند و این کار به‌هیچ‌عنوان نباید اعتماد به نفس او را تحت‌الشعاع قرار بدهد.

۹. در صورت نیاز، از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید

اگر نوجوان شما شدیدا از کمبود اعتماد به نفس رنج می‌برد تا جایی که این موضوع روی فعالیت‌های درسی یا روابط اجتماعی او تأثیر قابل ملاحظه‌ای گذاشته است، بهتر است از دیگران کمک بگیرید. ابتدا از فردی که با فرزندتان رابطه‌ی خوبی، کمک بخواهید. چنانچه راه‌حل اول نتیجه نداد، بهتر است به یک مشاور حرفه‌ای مراجعه کنید تا مشکل واقعی فرزندتان را پیدا و برطرف کند


 

۱۰. حامی نوجوان خود باشید

شاید متوجه نباشید که کوچک‌ترین رفتارتان، بی‌اهمیت‌ترین چیزهایی که می‌گویید و حتی معمولی‌ترین کارهای روزمره‌‌ای که انجام می‌دهید، چقدر در اعتماد به نفس فرزندتان تأثیر دارند. او باید مطمئن باشد که شما «همیشه» پشتیبانش هستید. حمایت شما مانند یک کاتالیزور در رشد اعتماد به نفس فرزند نوجوان‌تان عمل می‌کند. وقتی فرزندتان بداند کسی هست که می‌تواند به او تکیه کند، زندگی‌اش را با اعتماد به نفس و قدرت بیشتری پیش می‌برد.

هر زمان که نوجوان شما درگیر موقعیتی مثبت یا منفی می‌شود، به خاطر داشته باشید که این فقط مرحله‌‌ای از زندگی‌ است و خیلی زود می‌گذرد.

دوستان عزیزم؛ نوجوانی و مشکلات آن بخشی از روند رشد فرزند شماست، پس برای گذر از این دوران، صبور باشید و تمام تمرکزتان را روی همراهی و کمک به فرزند نوجوان‌تان بگذارید.

راهکارهای تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان 

نوجوانی دوره‌ی پرخطری است، چرا که نه می‌توان فرد نوجوان را کودک دانست و نه به قدری بزرگ شده که بتوان او را به حال خود گذاشت.

خیلی از نوجوانان در این دوره از زندگی خود، بی ثبات، خجالتی، آشفته و حساس می‌شوند و اغلب از اعتماد به نفس کافی بی‌بهره‌اند؛

اما چطور می‌توان در فرد نوجوان اعتماد به نفس ایجاد کرد؟ با متافکر همراه باشید.

والدین نقش بسیار مؤثری در ایجاد و افزایش اعتماد به نفس نوجوانان دارند.

پس به این فکر باشید چطور می‌توانید شخصیت فرزند نوجوان‌تان را طوری بسازید که بتواند از اعتماد به نفس خود در تصمیمات مهم زندگی‌اش استفاده کند؟

عزم خود را جزم کنید و نقش برجسته‌ای در ایجاد اعتماد به نفس فرزندتان داشته باشید.

در ادامه مقاله راهکارهایی را برای افزایش اعتماد به نفس نوجوانان بر می‌شماریم.

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس نقش کلیدی در دست یابی به موفقیت شما دارد.

اعتماد به نفس ” احساسی که نسبت به خودمان داریم” تعریف می‌شود.

اعتماد به نفس روی عملکرد فرد در مقابل دیگران تأثیر می‌گذارد و نقش مهم در شکل گیری شخصیت شما دارد.

اعتماد به نفس بالا به‌قدری در زندگی ما تأثیر دارد که می‌توان برای آن ارتباط مستقیمی با شاد بودن قائل شد.

چرا نوجوانان باید اعتماد به نفس بالا داشته باشند؟

نوجوانانی که اعتماد به نفس بالا دارند بهتر می‌توانند با چالش‌ها، مشکلات، ناکامی‌ها و فراز و نشیب‌های زندگی مواجه شوند.

اعتماد به نفس نوجوانان از روابط اجتماعی، احساسات، فشارهای اطراف، رقابت و توقعات خود و دیگران، تأثیر می‌پذیرد.

نوجوان با اعتماد به نفس بهتر می‌تواند هدفمند، روابط اجتماعی بهتری ، فردی شاد با ذهن قدرتمند خواهد بود و با روشی مناسب در دوره جوانی خود گام بر می‌دارد.

والدین چه نقشی در ایجاد اعتماد به نفس نوجوانان دارند؟

پدر و مادر نوجوان نقش بسیار برجسته‌ای در ایجاد اعتماد به نفس فرزندشان دارند. والدین با حمایت خود تأثیر مهمی را در شکل گیری شخصیت نوجوان ایفا می‌کنند.

حتماً می‌دانید رفتار و گفتار پدر و مادر روی فرزند نوجوان تأثیر مستقیم دارد.

نحوه احساسات و رفتار شما در مقابل نوجوان و احساس او نسبت به خود، روی اعتماد به نفس او تأثیر می‌گذارد.

رفتار شما در برابر فرد نوجوان، تعیین کننده رفتار دیگران با اوست.

وقتی پدر و مادر برای فرزند خود ارزش قائل نشوند، نباید انتظار داشته باشند دیگران به او احترام بگذارند.

ddinamik smalll - راهکارهای تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان 

راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس نوجوانان

۱٫ با فرد نوجوان رفتار محترمانه داشته باشید

نباید فرزند نوجوان خود را کودک بدانید بلکه او در آینده جوان بالغی خواهد شد، پس باید همانند هر فرد بزرگ‌سالی با او رفتار محترمانه داشته باشید.

نوجوان خود را با احترام و به شایستگی خطاب کنید و هیچ وقت کلامتان تحقیر آمیز و با اهانت نباشد. همواره به نگرانی‌ها و مشکلات او پاسخ دهید و با ترس‌هایش همانند ترس‌های زمان کودکی‌اش برخورد نکنید.

۲٫ فرد نوجوان را مورد تحسین قرار دهید

نباید در تعریف کردن از فرزند خود دریغ کنید. وقتی فرزند نوجوان خود را برای کارهای خوبش مورد تمجید قرار می‌دهید،

اعتماد به نفسش را بالا می‌برید و او را به سمت بهتر شدن تشویق می‌کنید.

پس به فرزند نوجوانتان بگویید به او افتخار می‌کنید و برای داشتن چنین فرزندی به خود می‌بالید.

۳٫ هیچ وقت از نوجوان خود انتقاد نکنید

انتقاد از فرزند نوجوان سبب می‌شود اعتماد به نفس او را پایین بیاورید. اگر نوجوانتان کار اشتباهی انجام می‌دهد، خیلی آرام با او حرف بزنید.

معمولاً نوجوانان انتقاد را تمسخر می‌دانند و فکر می‌کنند باعث خجالت و سرافکندگی شما هستند. پس زمانی که می‌خواهید از او انتقاد کنید، به لحن کلام خود توجه داشته باشید.

۴٫ او را در راه علاقه‌مندی‌هایش تشویق کنید

اجازه دهید فرزند نوجوانتان به دنبال علایق خود برود. او را تشویق کنید تا در فعالیت‌های بیشتر شرکت کند.

فرزند نوجوان می‌خواهد در علاقه‌مندی‌های خود به برتری برسد.

کارهای فوق برنامه فرصت خوبی برای عبرت گرفتن از شکستها، موفقیت‌ها، چالش‌ها و سنجش میزان اعتماد به نفس فرزند نوجوان شماست.

با این کارها روحیه نوجوانتان را بالا می‌برید و به او یاد می‌دهید تا برای دستیابی به هدف مشترک، با دیگران وارد همکاری شود.

۵٫ مهارت‌های دوستی را به او یاد دهید

نمی‌توانیم به اجبار دوستی‌ها و روابط فرزند نوجوانمان را انتخاب کنیم، اما باید در مواردی چون احترام در روابط و پذیرش افراد مختلف، راهنمای او باشیم.

احترام و درک متقابل در روابط دوستانه اهمیت زیادی دارد و باید آن‌ها را به فرزند نوجوان خود یاد دهید.

روابط فرزند نوجوان شما تأثیر مستقیمی روی اعتماد به نفس او دارد.

پس به او یاد دهید چطور دوستی‌های خوب و بد را از هم تمیز کند و بهترین دوست‌ها را برای خود برگزیند.

۶٫ به نوجوان خود یاد دهید خیلی چیزها بی‌اهمیت هستند

بیشتر نوجوانان دوست دارند ظاهر و رفتارهایی همانند بازیگران، مدل‌ها و افراد مشهور داشته باشند

و وقتی در این مسیر دچار شکست می‌شوند، به یک باره تمام اعتماد به نفسشان از بین می‌رود.

خیلی از نوجوانان در فشار رقابت با دوستان و هم سن و سالان خود قرار می‌گیرند. باید به فرزند نوجوان خود یاد دهید

برخی مسائل خیلی هم اهمیت ندارد، بلکه مهم داشتن رفتار مناسب و سلامت جسم، روان و ذهن است.

۷٫ به او بیاموزید روی مهارت‌ها و توانایی‌های خود تمرکز کند

به فرزند نوجوان خود یاد دهید روی نقاط مثبت و قوت خود متمرکز شود و هیچ وقت خود را در کنار همسالان، خواهر و برادر و دوستان خود قرار ندهد.

باید فرد نوجوان به این درک برسد که هر کسی نقاط قوت مخصوص به خود را دارد.

مقایسه و چشم و هم چشمی تنها باعث اذیت ما می‌شود.

به فرزند نوجوانتان یاد دهید تنها با خودش رقابت کند و همیشه به فکر بهتر کردن خود باشد.

از طریق رقابت با خود می‌توان در زندگی به پیشرفت رسید و برای این کار باید روی نقاط قوتش متمرکز شود.

۸٫ به او یاد دهید روحیه قوی داشته باشد

به فرزند نوجوان خود بیاموزید در مقابل آزار دیگران و آسیب‌های جامعه، تحمل داشته  و صبور باشد.

این کار سبب می‌شود تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد.

فرد نوجوان باید یاد بگیرد مدیریت احساسات منفی خود را به دست بگیرد. نوجوان باید بیاموزد

اطرافیان با تمسخر و آزار، صدمه‌ای به او وارد نمی‌کنند و این مسئله نباید روی اعتماد به نفس او تأثیر بگذارد.

۹٫ با افراد حرفه‌ای مشورت کنید

اگر اعتماد به نفس پایین فرزند نوجوانتان روی روابط دوستانه و فعالیت‌های درسی او تأثیر مخرب دارد، از دیگران کمک بخواهید.

از کسی که با فرزندتان رابطه‌ی صمیمی دارد، کمک بگیرید.

پس از آن به سراغ مشاوره‌ای حرفه‌ای بروید تا بتواند مشکل اصلی نوجوانتان را پیدا کند.

۱۰٫ از نوجوان خود حمایت کنید

هر رفتار و حرفی می‌تواند روی اعتماد به نفس فرزندتان تأثیر بگذارد.

باید به او اطمینان دهید که در هر شرایطی پشتیبان او هستید.

حمایت و پشتیبانی شما سبب افزایش اعتماد به نفس فرزند نوجوانتان می‌شود.

وقتی او ببیند کسی هست که می‌تواند به او تکیه کند، زندگی بهتر و شادتری را تجربه خواهد کرد.

وقتی نوجوان شما در شرایط خوب یا بدی قرار می‌گیرد، به یاد بیاورید که این مرحله از زندگی گذراست.

این دوران به پایان می‌رسد و برای گذر از آن باید صبور باشید و فرزند نوجوان خود را همراهی کنید.

 یکی از مهمترین راهکار تقویت اعتماد به نفس تغییر باورهای ذهنی تان با استفاده از جملات تاکیدی 

دانلود و خرید ۱۰۰۰۰تومان

ارسال نظر