کتاب”تحلیل محیط کلان درشرکت سامسونگ،رازحکمرانی این برند مشهور دربازارهای جهانی”

نویسنده : admin 2019/12/13 تعداد نظرات : ۰

پیشگفتار

حکمرانی هرشرکتی،محصول تلاش بروقفه مدیران و صاحبان آن می باشدکه با تلاش شبانه روزی خویش وپاستفاده از تکنولوژی و ایجادنوآوری های مستمر،این مهم صورت می پذیرد.یکی از این شرکت ها که توانسته است تاکنون  در صنعت خویش حکمرانی بلامنازع خودرا به اثبات برساندسامسونگ است.

نام سامسونگ به انگلیسی نوشته شد که بتواند حضور جهانی خود را در سرتاسر دنیا گسترش دهد. این نام براساس یک طرح نشان تجاری جدید و پویا ارائه شد و نشان دهندۀ تصویر کلی از کسب و کار پویا بود. این نشان تجاری بیضی‌شکل مظهر گردش زمین در فضا بود و تصویری متمایز از تغییر، تنوع، و نوآوری را انتقال می داد. حرف (اس) در اول و (جی) در آخر به طور جزئی  از این بیضی خارج می‌شوند تا محیط داخلی را به فضای خارجی ارتباط داده و نشان دهند که سامسونگ تمایل دارد با دنیا یکی باشد و به جامعه خدمات ارائه دهد.

سامسونگ یک شرکت مختلط جهانی است که در بازار کالاهای سفید و بازار لوازم مصرفی و ابزارهای خانگی فعالیت می‌کند. این شرکت متعلق به یک خانواده در کره‌جنوبی با آرزوهای جهانی است و همان‌طور که گسترش اخیر به بازارهای جدید نشان داده است، سامسونگ از فعالیت در برخی از بازارهای جهانی راضی نیست اما در‌ عوض، می‌خواهد بسیاری از کشورها را تحت پوشش خود قرار دهد

گروه کارکنان و مشتریان: نقش نام و نشان تجاری در ایجاد اعتماد و ترویج هویت

مشتریان هدف ،جامعۀ مالی و عموم مردم: نقش نام و نشان تجاری برای ایجاد اعتماد، تحریک توقعات تحلیل گرایان، ایجاد حسن نیت (تابعیت شرکتی).

استعدادها، نگهبانان و رهبران ایده: نقش نام و نشان تجاری برای ایجاد جایگاه (کارمند ممتاز) و نیز ایجاد حسن نیت.

نایب رئیس سامسونگ، یان جونگ یونگ، اظهار داشت که این شرکت سعی خواهد کرد تا سال ۲۰۱۰ تبدیل به یکی از سه شرکت الکترونیک برتر از لحاظ کیفیت و کمیت شود و بنابراین سعی خواهد کرد درآمد و نیز ارزش نام و نشان تجاری خود را در زمینۀ کسب و کار نیمه رسانه‌ها، در مقایسه با اینتل بالا ببرد. به رغم رقابت شدید اینتل و سامسونگ هر دو سعی در ایجاد صحنه‌ها و موقعیت‌هایی بهتر برای بهبود فرصت‌های کسب و کار داشتند.

این شرکت در مقایسه با همتایان خود از جمله دل، پاناسونیک، اچ پی، موتورولا، و نوکیا ارزش ویژۀ نام و نشان تجاری داخلی خود را دو برابر کرد.

در نتیجه سامسونگ با موفقیت از طریق ایجاد یک مسئلۀ ارزشی جهانی، یک نشان تجاری و یک پیام منسجم نام و نشان تجاری، یک راهبرد نام و نشان تجاری را دنبال کرد و ارزش‌های یکسانی را در کل کسب و کار به تمامی سهامداران انتقال داده و توجهی واضح به سمت یک رویکرد احساسی برای افزایش تصویر نام و نشان تجاری را دنبال کرد.

بنابراین چندین جنبه در عملیات جهانی آن وجود دارد که برخی از آن‌ها شامل تطبیق خود با شرایط محلی است. به‌عبارت دیگر، شرکت جهانی سامسونگ مجبور به فعالیت به‌صورت محلی بوده است و به این معنی است که باید استراتژی جهانی را در بسیاری از بازارهای نوظهور به‌کار گرفته باشد. به‌غیر از این، سامسونگ مجبور به طراحی محصولات خود با توجه به ترجیحات متغیر مصرف‌کنندگان در بازارهای مختلفی که در آن فعالیت می‌کنند، بوده است. نکته کلیدی در اینجا این است که سامسونگ در یک بازار خاص فعالیت می‌کند که به‌شدت تحت تأثیر ترجیحات شیوه زندگی مصرف‌کنندگان قرار گرفته و با توجه به این‌که عوامل اجتماعی-فرهنگی در هر کشور متفاوت است؛ این شرکت مجبور به تغییر مسیر خود در هر بازار بر این اساس بوده است.

واحدهای بازاریابی اغلب، وقت زیادی را صرف افزایش اثربخشی تبلیغات می کنند اما از این نکته غافل می مانند که چگونه می توان از واحدهای دیگر شرکت به منظور بازاریابی بهتر بهره گرفت، صرف هزینه و زمان شرکت برای طراحی و اجرای تاکتیک هایی که منجر به تغییرات کوتاه مدتی در فروش شرکت می شوند در صورتی که مقطعی و کوتاه مدت باشد خوب است اما بررسی ها نشان می دهد که در شرکت های ما ۸۰ تا ۹۰ درصد از وقت و هزینه های بازاریابی را صرف چنین تاکتیک هایی می کنند. نتیجه چنین اقدامی، شکست شرکت در دسترسی به اهداف تعیین شده خود است.

متاسفانه در اکثر شرکت ها، این اقدام به خوبی به اجرا گذاشته نشده است، دلیل این امر آن است که از یک سو مدیریت فرآیند بازاریابی اغلب توسط کارکنان واحدهای تولید، فروش و تا حدودی مالی به انجام می رسد و این امر باعث می شود تا کارکنان واحد بازاریابی همواره غرق فعالیت های کوچک روزمره باشند و نظمی در کار آن ها مشاهده نشود، از سوی دیگر، خلاقیت، نوآوری و پویایی کارکنان بازاریابی، کار نظارت و مدیریت آن ها را دشوار می کند اما امروزه همان گونه که در اکثر شرکت ها در سطح تراز جهانی می بینیم بازاریابی، فرآیندی علمی، پاسخگو و از همه مهمتر فرآیند پذیرتر شده است

بیشتر شرکت ها در کشور ما فاقد چشم انداز و راهبردی منحصر به فرد هستند. اکثر شرکت های ما به نحو روزمره و معیشتی به عمل می پردازند، بدون این که چشم انداز شفافی در مورد آینده یا فرض هایی برای تفوق بر رقیبان داشته باشند. برای مثال، اکثر شرکت ها هزینه ها را کاهش می دهند، از قبول خطرپذیری و سرمایه گذاری های عمده اجتناب می کنند و به دقت چشم در چشم رقبا می دوزند تا بتوانند فقط در موضع خود باقی بماند و از هستی ساقط نشوند. در ظاهر شرکت ها سودآور و موفق به نظر می آیند، اما با کوچک ترین تغییر عمده در بازار سقوط می کنند.

یکی از رموز موفقیت سامسونگ،استفاده از تحلیل ابرداده ها مبتنی برا هوش مصنوعی درکسب وکار است که

« با استفاده از راهکار MagicINFO Analytics و به کمک تجزیه و تحلیل ابرداده‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توان تجربه‌ای جدید را برای مشتریان خلق کرد. MagicINFO Analytics از سه راهکار اصلی مدیر قانون (Rule Manager)، سنجش رفتار (Behavior Sensing) و هوش مصنوعی (Brightics AI) بهره می‌برد».

مدیر قانون (Rule Manager) :

از طریق راهکار Rule Manager کاربر می‌تواند معیارها و پارامترهای مورد نظر خود را شخصی سازی کند. طیف گسترده‌ای از متغیرها مثل کمترین و بیشترین کالای فروش رفته، تاریخ و ساعت هرکدام و حتی شرایط آب‌وهوایی وجود دارد که براساس آن می‌توان اطلاعات را برای تجزیه و تحلیل آماده کرد.

داشبوردی با رابط کاربری سریع و روان طراحی شده تا تمامی اطلاعات فروش، تجزیه و تحلیل آنی اطلاعات و گزارش‌های مربوط به بازاریابی را در آن مشاهده کنید.

همچنین محتواهای زمانبندی شده را می‌توان به شکلی ساده و برای تعداد زیادی از نمایشگرها طراحی و آماده کرد.

سنجش رفتار (Behavior Sensing) :

«سنجش رفتار» یکی از جذاب‌ترین راهکارهای ابزار MagicINFO Analytics است که کمک می‌کند تا رفتار مشتری در محیط اطراف فروشگاه یا نمایشگر بررسی و تحلیل شود. در راهکار سنجش رفتار ما سه ابزار تعداد افراد (People Count)، تحلیل محوطه (Zone Analysis) و نقشه حرارتی (Heat Map) را در اختیار داریم که با استفاده از آنها نوع رفتار مشتریان و میزان علاقه‌مندی هر کدام از آنها به کالاها اندازه‌گیری می‌شود.

با در اختیار داشتن این ابزارها می‌توانید به سادگی مقایسه‌ای داشته باشید میان مشتریان بالقوه یا افرادی که تنها تماشا می‌کنند و آنهایی که وارد فروشگاه می‌شوند و کالای شما را می‌خرند. همچنین با مشاهده نقشه حرارتی می‌توانید میزان استقبال مشتریان را از نقاط مختلف فروشگاه بسنجید و در صورت لزوم اصلاحاتی را در مناطق خلوت‌تر انجام دهید.

تمامی اطلاعات و داده‌های مربوط به راهکار سنجش رفتار به شکلی آنی و زنده روی داشبورد MagicINFO Analytics قابل مشاهده خواهد بود

. در این زمینه نیز رقبای سامسونگ به سرعت در حال پیشرفت هستند و به نظر دلیلی برای تعلل در این زمینه وجود نداشته و قابل توجیه نیست.

نکته بعدی که در بخشی از این مقاله به آن اشاره کردیم نیز ایجاد تنوع بیشتر محصول است. هواوی با سری گوشی‌های متعددی مانند Nova، Honor، Mate، P و … انبوهی از محصولات را هر روز و هر هفته وارد بازار می‌کند و دیگر شرکت‌های چینی نیز وضعیتی مشابه در این زمینه دارند و شرکت سامسونگ نیز اگر می‌خواهد به توفیق بیشتری در فروش محصول برود حتماً باید به این حوزه توجه خاصی داشته باشد چرا که دیگر فرصتی برای اتلاف باقی نمانده است.

به هر حال سامسونگ روندی روشن و رو به رشد را آغاز کرده که در صورت تداوم آن می‌تواند همچنان بر جایگاه اول خود در حوزه فروش گوشی‌های هوشمند در سراسر دنیا تکیه زده و سالیان سال حکمرانی کند. جایگاهی که بزرگترین رقبایش حالا نه اپل، بلکه هواوی و شیائومی هستند و چه بسا با اندکی تعلل، دیگر نتوان مجالی برای جبران یافت.

این امر شامل حال کسب و کارهای ایرانی نیز می باشد؛زیرا که همگان به این واقعیت تلخ پی برده ایم که موفقیت و حکمرانی درکسب و کار،حاصل تلاش و استفاده از علم وتکنولوژی روز است ومدیرانی خواهند توانست در این بازار پرتلاطم و مواج،کشتی کسب وکارخودرا به ساحل امن هدایت کنند که آشنایی کافی با الزامات حکمرانی کسب و کار را داشته باشند.که درغیر اینصورت انحلال کسب و کارشان حتمی است.

محرم غفاری

آذرماه ۱۳۹۸

 

فهرست

تحلیل رقبا……………………………………………………………………………………………………………………..۷

(مانیتورینگ)اهمیت پایش تبلیغات وتحلیل رقبا درتدوین استراتژی……………………………………………………………۸

سامسونگ/معرفی برندوبررسی محصولات وبررسی نقاط قوت و ضعف …………………………………………………..۱۰

اهمیت تحلیل رفتاررقبا درتدوین استراتژیی کسب وکار……………………………………………………………………..۳۱

ارائه ارز دیجیتال توسط شرکت سامسونگ…………………………………………………………………………………۳۷

با۷ارزدیجیتال می توانیدمحصولات سامسونگ را خریداری کنید …………………………………………………………..۴۰

تحلیل وضعیت محصولات سامسونگ و ال جی ربازارهای داخل کشورکره  ……………………………………………..۴۵

تجزیه وتحلیل pestelبرای شرکت سامسونگ…………………………………………………………………………….۴۸

تجزیه وتحلیل نیروهای پنج گانه پورتربرای سامسونگ…………………………………………………………………….۵۱

ترفندجالب شرکت سامسونگ درجهت کمک به محیط زیست…………………………………………………………..۵۳

بازاریابی شرکت سامسونگ………………………………………………………………………………………………۵۴

بهره وری منابع،حفاظت،استفاده طولانی تر واستفاده مجدد…………………………………………………………….۸۸

تجزیه وتحلیل swotشرکت اپل درسال۲۰۱۵……………………………………………………………………………..۹۸

چطورایده های خوب به گسب وکارهابزرگ و برندهای شناخته شده تبدیل می شوند ……………………………….۱۰۱

تحلیل استراتژی جدید سامسونگ درحوزه بازارگوشی های میان رده/خیزبلندبرای موفقیت……………………………۱۱۰

تحلیل کمپین تبلیغاتی (بهترین باشیم برای سامسونگ)………………………………………………………………..۱۲۲

کمپین محیط زیست سامسونگ ادامه دارد………………………………………………………………………………۱۳۲

برنامه تبلیغاتی آنلاین سامسونگ برای معرفی وب سایت جدیدسامسونگ موبایل درایران…………………………….۱۳۴

داستان برنددو/سامسونگ………………………………………………………………………………………………..۱۳۵

معرفی راهکارmagicINFO Analyticsسامسونگ ابزاری پیشرفته برای بازاریابی هدفمند ……………………………….۱۳۸

تداوم صدرنشینیسامسونگ درگوشی های هوشمند،هوواوی واپل درگروه ها دوم وسوم………………………………۱۴۲

تحلیل استراتژی برند……………………………………………………………………………………………………….۱۴۵

ساختps5با همکاری سامسونگ………………………………………………………………………………………….۱۵۱

سامسونگ « گلکسیA»رادرچین می سازد……………. ……………………………………………………………….۱۵۲

همکاری اپل وسامسونگ…………………………………………………………………………………………………..۱۵۲

بررسی ویژگیهای مک بوک پروجدیدولپ تاپ های سامسونگ/رقابت،تکنولوژی،سرعت…………………………………۱۵۳

حفظ جایگاه سامسونگ درلیست برترین برندهای جهان………………………………………………………………..۱۵۵

شرایط کاردرکارخانه های سامسونگ،کسب وکارمرگ………………………………………………………………….۱۵۶

محصول پوشیدنی سامسونگ……………………………………………………………………………………………۱۶۳

سامسونگ پایگاه اطلاعاتی ژی لیز را خریداری کرد………………………………………………………………………۱۶۵

جذب ۱۱شرکت FCPدرکنسرسیوم LTEومشارکت سامسونگ………………………………………………………….۱۶۶

منابع ومآخذ……………………………………………………………………………………………………………….۱۶۹

 

 

تجزیه‌و‌تحلیل PESTLE برای شرکت سامسونگ

تجزیه‌و‌تحلیل PESTLE برای شرکت سامسونگ

مقدمه‌‌

سامسونگ یک شرکت مختلط جهانی است که در بازار کالاهای سفید و بازار لوازم مصرفی و ابزارهای خانگی فعالیت می‌کند. این شرکت متعلق به یک خانواده در کره‌جنوبی با آرزوهای جهانی است و همان‌طور که گسترش اخیر به بازارهای جدید نشان داده است، سامسونگ از فعالیت در برخی از بازارهای جهانی راضی نیست اما در‌ عوض، می‌خواهد بسیاری از کشورها را تحت پوشش خود قرار دهد. بنابراین، تمرکز این مقاله بر محرک‌های محیطی خارجی استراتژی سامسونگ است.

سیاسی‌

در اکثر بازارهایی که سامسونگ در آن‌ها فعال است، محیط سیاسی برای عملکرد این شرکت مفید است و اگرچه برخی از عوامل خارجی در بازارهایی مانند هندوستان وجود دارند، اما به‌طور ‌کلی سامسونگ می‌تواند در بازارهایی که عوامل سیاسی خوش‌خیم هستند، فعالیت داشته باشد. با ‌این‌حال در ماه‌های اخیر، با توجه به تنش‌های میان کشورهای کره‌جنوبی با کره‌شمالی در سرزمین اصلی، کره‌جنوبی با بحران‌های سیاسی قابل توجهی مواجه شده است. این در حالی است که این شرکت مجبور است نه تنها بی‌ثباتی سیاسی بلکه تهدید جنگ را در شبه جزیره کره در نظر بگیرد. به‌غیر‌ از ‌این، سامسونگ در بسیاری از کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین که دارای محیط سیاسی ناپایدار و مستعد تغییرات مکرر در ساختارهای حاکم هستند، با فشار سیاسی مواجه است. البته، این امر هنوز دلیلی عمده برای نگرانی نیست، زیرا شرکت تا اندازه‌ای بی‌ثباتی سیاسی را در محاسبات استراتژیک خود در نظر می‌گیرد.

اقتصادی

این بعد به‌ویژه برای سامسونگ حیاتی است؛ زیرا باز شدن بسیاری از بازارها در کشورهای در حال توسعه به این معناست که این شرکت می‌تواند رد پای جهانی خود را گسترش دهد. با ‌این‌حال، این بعد نیز نگران‌کننده است، زیرا بحران اقتصادی جهان در حال حاضر، به‌شدت از قدرت خرید مصرف‌کنندگان در بسیاری از بازارهای توسعه یافته کاسته است و سامسونگ مجبور شده است سرمایه‌گذاری‌های سودآور را در بازارهای نوظهور دنبال کند. نکته کلیدی در اینجا این است که محیط اقتصاد کلان که در آن سامسونگ در سطح جهانی فعالیت می‌کند، با عدم اطمینان و نوسان مواجه است که این شرکت را مجبور به تغییر استراتژی‌های خود بر آن اساس کرده است. فواید صرفه‌جویی این شرکت این است که آن را با گسترش در بازارهای نوظهور و در حال توسعه، به سمت کاهش درآمدهای مصرفی مصرف‌کننده در دنیای توسعه یافته تنظیم کرده است. در‌ واقع، این امر دلیلی است که سامسونگ فشارهای تهاجمی را در بازارهای نوظهور به امید کسب درآمد از دنیای توسعه‌یافته برای تجارت از ‌دست رفته، آغاز کرده است.

فرهنگی اجتماعی

سامسونگ در درجه اول یک Chaebol کره‌جنوبی یا یک چندملیتی متعلق به این خانواده است. این بدان معنی است که با وجود ردپای جهانی، هنوز به‌عنوان یک شرکت کره‌ای عمل می‌کند. بنابراین چندین جنبه در عملیات جهانی آن وجود دارد که برخی از آن‌ها شامل تطبیق خود با شرایط محلی است. به‌عبارت دیگر، شرکت جهانی سامسونگ مجبور به فعالیت به‌صورت محلی بوده است و به این معنی است که باید استراتژی جهانی را در بسیاری از بازارهای نوظهور به‌کار گرفته باشد. به‌غیر از این، سامسونگ مجبور به طراحی محصولات خود با توجه به ترجیحات متغیر مصرف‌کنندگان در بازارهای مختلفی که در آن فعالیت می‌کنند، بوده است. نکته کلیدی در اینجا این است که سامسونگ در یک بازار خاص فعالیت می‌کند که به‌شدت تحت تأثیر ترجیحات شیوه زندگی مصرف‌کنندگان قرار گرفته و با توجه به این‌که عوامل اجتماعی-فرهنگی در هر کشور متفاوت است؛ این شرکت مجبور به تغییر مسیر خود در هر بازار بر این اساس بوده است.

فناورانه

سامسونگ می‌تواند در این زمینه به‌عنوان یکی از شرکت‌های پیشگام در جهان در نظر گرفته شود. این بدان معنی است که این شرکت تا آن‌جا که به بهره‌برداری از قدرت فناوری و نوآوری برای دستیابی به مزیت پایدار تجارت مربوط است، در اولویت قرار دارد. این موضوع به‌عنوان مأموریت اصلی این شرکت در نظر گرفته شده است تا در منحنی فناورانه و نوآوری و چشم‌انداز برای تسلط بر رقبای خود، اولین شرکتی باشد که با آخرین محصولات خود در بازار دست و پنجه نرم می‌کند. با‌ این‌حال، همان‌طور که بعدها بحث خواهیم کرد، این امر باعث تقلید از طراحی محصولات شرکت بزرگ اپل شده است و همچنین بررسی دقیق قانونی و نظارتی بر روی این شرکت را به ارمغان آورده است. نکته مهم برای شرکت‌های فناوری دیگر در یادگیری از تجارب سامسونگ در اینجا، این است که بدون توجه به سرعت جهت رسیدن به خواسته مصرف‌کننده، رعایت قوانین پایه هنوز کلید موفقیت است.

قانونی

همان‌طور که در بخش قبلی ذکر شد، سامسونگ مجازات‌های سنگینی به‌علت تقلید ادعا شده از سوی اپل و آی‌فون اپل را متحمل شد که تا آنجا که به درک عمومی و تأیید مصرف‌کنندگان از استراتژی‌های آن مربوط است، باعث ضربه به این شرکت شد. باید دید چگونه این شرکت از پیچ و خم قانونی، به‌علت شکایت‌های مختلف در بازارهای توسعه یافته، خارج می‌شود.

محیطی

با افزایش مصرف‌کنندگان با اخلاق که خواستار تأمین و تولید محصولات به شیوه‌ای اجتماعی و سازگار با محیط هستند، سامسونگ باید از این مورد جهت تولید محصولات خود برای مصرف‌کنندگان با ‌اخلاق آگاهی داشته باشد. این بدان معنی است که باید از این‌که با شرایط کاری یا حقوق و دستمزد پرداختی به کارمندانی که در ساخت محصول نهایی مشغول هستند، مصالحه نمی‌کند، اطمینان حاصل کند.

نتیجه

تجزیه‌وتحلیل پیشین به‌وضوح نشان می‌دهد که سامسونگ، در حالی‌که در مسیر پر از خطر بازار مصرف جهانی حرکت می‌کند، وظیفه خود را حل کرده است. در ‌حقیقت، همان‌طور که شرکت آماده می‌شود تا ردپای جهانی خود را گسترش دهد، با مخاطرات بسیار زیاد موجود در دوره رکود اقتصادی و چشم‌انداز بازار فناورانه رقابتی نیز مواجه است.

تجزیه‌و‌تحلیل نیروهای پنج‌گانه پورتر برای سامسونگ

تجزیه‌و‌تحلیل نیروهای پنج‌گانه پورتر برای سامسونگ

مقدمه‌

در این مقاله، از روش تحلیلی نیروهای پنج‌گانه پورتر برای تحلیل استراتژی‌های تجاری سازندگان کالای سفید مانند سامسونگ استفاده می‌شود. این ابزار، روشی مفید برای ارزیابی اثر هر محرک بازار بر روی شرکت‌هایی مانند سامسونگ است و سپس بر اساس این تجزیه‌و‌تحلیل، می‌توان استراتژی‌های مناسب تجاری را طراحی کرد. علاوه بر ‌این، شرکت‌هایی مانند سامسونگ پیش از هر حرکتی، بازارهایی را که می‌خواهند به‌طور‌ کامل و عمیق وارد آن شوند، بررسی می‌کنند و از ‌این منظر، این تجزیه‌و‌تحلیل انجام می‌پذیرد.

رقابت صنعتی

این مورد مخصوصاً برای سامسونگ حائز اهمیت است زیرا با سایر شرکت‌های چندملیتی محصولات سفید مانند ال‌جی، نوکیا، موتورولا و اپل در رقابت شدیدی به‌سر می‌برند. در ‌واقع سامسونگ نمی‌تواند موقعیت خود را در بازار به‌طور مسلم بپذیرد زیرا تمامی دیگر بازیگران داخلی کالاهای سفید در بازاری فعالیت می‌کنند که در آن سود‌ها حداقل و رقابت شدید است. به‌غیر ‌از ‌این، سامسونگ در معرض «جنگ‌های کولا» (مبارزه افسانه‌ای برای تسلط بین کوکا‌کولا و پپسی) در بازارهای نوظهور مانند کشور هند است که باید با بسیاری از بازیگران داخلی و جهانی رقابت کند. این موضوع، تأثیر این بُعد را به‌ویژه برای سامسونگ بسیار قوی ساخته است.

موانع ورود و خروج

صنعت کالاهای سفید دارای موانع زیادی برای ورود و موانع کم برای خروج از بازار، به‌خصوص در مورد شرکت‌های جهانی مانند سامسونگ است. در ‌واقع اغلب، ورود به بازارهای نوظهور بسیار دشوار است زیرا باید عوامل متعددی مانند راه‌اندازی شبکه توزیع و زنجیره تأمین در نظر گرفته شود. با‌ این‌حال، کنگلومراهای جهانی (اختلاط‌های جهانی) می‌توانند به‌راحتی از بازار‌های نوظهور خارج شوند؛ چرا‌ که این موضوع تنها با واگذار‌کردن و فروش تجارت خود به یک بازیگر داخلی یا خارجی در صورت کاهش فروش، رخ می‌دهد. این بدان معنی است که سامسونگ از طریق روش گام‌به‌گام وارد بسیاری از بازارهای نوظهور شده است و همچنین از بازارهایی که سودآور نبوده‌اند، خارج شده است. به همین دلیل است که شرکت‌های چندملیتی محصولات سفید مانند سامسونگ، اغلب قبل از وارد شدن به بازارهای نوظهور، اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

قدرت خریدار

قدرت خریداران برای تولید‌کنندگان محصولات سفید مانند سامسونگ به‌صورتی است که خریداران گزینه‌های زیادی برای انتخاب دارند و در‌ عین حال، به‌علت ارزشمند‌ بودن محصول، باید آن را برای مدت طولانی‌تری نگهداری کنند. علاوه بر ‌این، خریداران باید لزوماً به شرکت‌ها برای خدمات پس از ‌فروش و قطعات یدکی مراجعه کنند. البته این بدان معنا نیست که خریداران تابع شرکت‌ها هستند، بلکه آن‌ها قدرت بیشتری نسبت به شرکت‌ها دارند؛ چرا‌ که اکثر مصرف‌کنندگان بازار نوظهور هنگام تصمیم‌گیری برای خرید یک محصول، دقت بیشتری صرف می‌کنند و همه گزینه‌ها را قبل از رسیدن به تصمیم‌گیری نهایی بررسی می‌کنند. این بدان معنی است که خریداران و شرکت‌ها، درست مثل تأمین‌کنندگان و شرکت‌ها به یکدیگر نیاز دارند و ما در آینده در این مورد بحث خواهیم کرد.

قدرت تأمین‌کنندگان

در بسیاری از بازارهایی که سامسونگ در آن فعالیت می‌کند، تأمین‌کنندگان زیادی وجود دارند که مایل به ارائه خدمات خود همراه با تخفیف هستند، زیرا برند‌های فرعی بسیاری وجود دارند. با‌ این‌حال، این بدان معنا نیست که شرکت‌ها می‌توانند نیروی ناخواسته‌ای را بر روی تأمین‌کنندگان تحمیل می‌کنند، زیرا هنگامی‌که زنجیره عرضه ایجاد شود؛ خنثی‌کردن آن و ساخت زنجیره عرضه جدید زمان زیادی را می‌طلبد. به همین دلیل است که تولیدکنندگان محصولات سفید مانند سامسونگ، قبل از راه‌اندازی فروشگاه، بازارها را مطالعه می‌کنند و همچنین از مشاوره در تصمیم‌گیری‌های خود استفاده می‌کنند.

تهدید از سوی جایگزین‌ها

این مورد بسیار زیاد دیده شده است زیرا بازار کالاهای سفید با بسیاری از محصولات جایگزین اشباع شده است و با توجه به این‌که کالای مصرفی بادوام طولانی، هدف اغلب خرید‌های بلندمدت است، شرکت‌هایی مانند سامسونگ باید در تصمیم‌گیری در مورد استراتژی بازاریابی مناسب مراقب باشند. از این‌رو بسیاری از شرکت‌های چندملیتی مانند سامسونگ، اغلب قیمت‌گذاری‌های متفاوتی را جهت جذب مشتریان در سراسر هرم درآمد اتخاذ می‌کنند تا آنها را از جایگزین‌های ارزان‌تر بر حذر دارند. علاوه بر‌ این، بسیاری از مصرف‌کنندگان بازار نوظهور هنوز نسبت به محصولات سفید وابستگی کمتری دارند و به‌جای آن، ترجیح می‌دهند که از روش‌های معمول کار در خانه استفاده کنند و کمتر به وسایل و این لوازم تکیه می‌کنند. با ‌این‌حال، این موضوع با ورود بیشتر زنان به محیط کار، به‌سرعت در حال تغییر است و آن‌ها با توجه به وقت کم خود، بیشتر از این وسایل در منزل استفاده می‌کنند.

سهامداران

این مسئله موردی مضاعف جهت تجزیه‌و‌تحلیل است زیرا افزایش نگرانی در مورد شیوه‌های تجارت آگاهانه اجتماعی و زیست‌محیطی به این معنی است که شرکت‌هایی مانند سامسونگ، باید در نحوه تجارت خود با مصرف‌کنندگان جانب احتیاط را رعایت کنند. به‌عنوان مثال، تولید‌کنندگان محصولات سفید در تصمیم‌گیری پس از بحث و جدل در مورد همه چیز از جمله انتخاب نام تجاری خود برای انتشار ابتکارات CSR (مسئولیت اجتماعی شرکت)، شناخته شده هستند.

نتیجه

اکنون می‌توانیم این تجزیه‌و‌تحلیل را با این موضوع به پایان برسانیم که در‌ حالی‌که اقتصاد‌ جهانی در حال ادغام شدن است و بازارهای نو‌ظهور بیشتری افتتاح می‌شوند، شرکت‌هایی مانند سامسونگ نفع بیشتری می‌برند، زیرا آنها پیش‌تر در بسیاری از بازارها مستقر شده‌اند. با‌ این‌حال باید اشاره کرد که هر بازار منحصر به فرد است و از ‌این‌رو سامسونگ نباید به یک اندازه تمام استراتژی‌ها را اتخاذ کند و به‌جای آن، باید به هر بازار، به‌صورت متفاوتی نزدیک شود. به این ترتیب سامسونگ می‌تواند به‌عنوان یک کنگلومرا آسیایی به خود افتخار کند زیرا که توانسته است در بین بسیاری از شرکت‌های چندملیتی غربی که برای دهه‌های متمادی در این تجارت بوده‌اند، موفق عمل کند.

 

 

 

دانلودوخرید۲۲۰۰۰تومان

ارسال نظر