پاورپوئینت”کارکنان راضی وفروش بیشتر درنگاه استراتژیک مدیران هوشمند”

نویسنده : admin 2019/03/07 تعداد نظرات : ۰

 

 

افزایش بهره وری سازمان با استفاده از انگیزش کارکنان

سازمان های امروزی برای داشتن فروش بیشترو به تبع آن کسب درآمد بیشتر به عناصر تاثیر گذاری نیاز دارند که یکی از آنها منابع انسانی و به زبان عامیانه کارکنان شرکت ها می باشند که می توانند در فروش بیشتر و درآمد زایی مستمر و پایدار شرکت ها نقش استراتژیکی را ایفا نمایند و چه بسا که اختلاف کوچک مدیر شرکت و صاحب کسب و کاری با ویزیتور شرکت منجر به رفتن فرد مذکور از شرکت و کاهش چشمگیر درآمد شرکت در بازه زمانی طولانی مدتی شود.و دربرهه فعلی مدیرانی موفق هستند که شناخت دقیق از کارکنان خود دارند وسکاندارماهری هستند و می توانند در کارکنان خود انگیزش طولانی مدت ایجاد نمایند. و به زبان دیگر وابستگی عاطفی درکارکنان خود اعم از کارکنان دائمی و یا کارگران روز مزد و موقتی خود ایجادنموده اند.در این مبحث از پژوهش های اندیشمندان بصورت مشروح وپاورپوئین استفاده شده که امید است مورد استفاده سروران ارجمد قرار گیرد.   غفـــاری

 

کارکنان راضی

اهمیت توجه به انگیزش کارکنان

امروزه مدیریت منابع انسانی یکی از مهمترین اجزای بدنه مدیریت در سازمانهاست کـه در این بین، دلایل توجه پژوهـشگران و مـدیران منـابع انـسانی بـه موضـوع انگیـزش را میتوان مسائل زیر دانست:

الف) ضرورت شناخت رفتار یک سازمان، که برای رسیدن به این هدف ناگزیر به شناخت و مطالعه رفتار و چگونگی شکل گیری آن هستیم و انگیزه ها در واقع چرایی رفتار هستند که موجب آغاز و ادامه فعالیت میشوند.

ب) تأثیرپذیری و تأثیرگذاری گسترده انگیزش کارکنان بر دیگر اجزای سازمان.

ج) محدودیتهای روزافزون در درون و بیرون سازمان، اثربخشی سـازمان را تـا انـدازه ای به توانایی مدیریت در انگیزش کارکنان جهت همسوسازی اهداف شخصی با اهداف سازمانی وابسته می کند.

د) توانایی سازمان در فراهم کردن کارکنانی توانا، با انگیزه و علاقه مند به استفاده از تکنولوژی جاری و آینده شرکت جهت دستیابی به اهداف سازمانی

استراتژی های انگیزشی

در سال های پایانی ۱۹۲۰، کوشش هایی برای بهبود الگوی سنتی آغاز شد. نخستین کاربه وسیله “میو” و ” روتلیس برگر و دیکسون” به انجام رسید و مکتب روابط انسانی مدیریت را پدید آورد. این تحول در اندیشه مدیریت چنین خلاصه می شود: کوتاهی در رفتار با کارگران همانند اخلاق انسانی سبب پایین آمدن روحیه، ضعف مهارت ها در پیشه وری، نبودن مسئولیت پاسخگویی و اغتشاش و آشفتگی می شود.

استراتژی های انگیزشی پدید آمده از چنین فرضیه هایی، مدیریت را موظف می کرد که کاری کند تا کارکنان، خود را مهم بدانند و همچنین سازمان ها را موظف می کرد تا راه های عمودی پیوند با کارمندان را بگشایند،  به گونه ای که آنان درباره سازمان آگاهی های لازم را به دست آورند و فرصت بیشتری برای ابراز نظرات خود به مدیریت داشته باشند.

 

انگیزش

 

در هر صورت، با توجه به نقش انگیزش کارکنان در افزایش بهره وری منابع انسانی، بررسی و مطالعه منظم و سیستماتیک عوامل موثر بر انگیزه خدمتی کارکنان جهت برنامه ریزی در راستای حفظ و ارتقاء انگیزه خدمتی کارکنان، ضروری به نظر می رسد.

 

 

انگیزش در سازمان و راه های ایجاد انگیزه در کارکنان

 

انگیزش در سازمان و راه های ایجاد انگیزه در کارکنان برای منابع انسانی یا به عبارت بهتر سرمایه‌های انسانی از مهم‌ترین عوامل تولید در یک سازمان به شمار می‌رود. نظرسنجی از مدیران ارشد شرکت‌های بزرگ و موفقی که مجله معروف فورچون آنها را فهرست می‌کند، نشان می‌دهد که بزرگ‌ترین دلیل شکست یا ناکامی مدیران از دیدگاه این مقامات، نداشتن مهارت‌های لازم در زمینه روابط انسانی است. تحقیقاتی نیز از نوع پیمایشی انجام شده است که نتایج آن نشان می‌دهد مهارت یا مساله روابط انسانی بالاترین اهمیت را در سازمان‌ها دارد.

مدیران با بهره‌گیری از این مهارت و با استفاده از دانش و سایر منابع سازمانی قادر به انگیزش کارکنان در جهت نیل به اهداف سازمانی خواهند بود. بنابراین پرسش مطرح شده آن است که عوامل موثر بر انگیزش کارکنان کدام است؟ در علوم اجتماعی برخلاف علوم تجربی نمی‌توان تاثیر یک متغیر را با ثابت نگه داشتن سایر متغیرها بر پدیده‌ای بررسی کرد. بنابراین برای بررسی عوامل موثر بر انگیزه کارکنان نیز نمی‌‌توان به یک یا چند عامل اشاره کرد و لازم است تا در یک بررسی کلی از تمامی جهات مورد ارزیابی دقیق قرار گیرد.

کارکنان راضی

 

مفهوم انگیزش

 

تمامی تعاریف به نوعی به انگیزش اشاره داشته و به طور کلی از لحاظ مفهومی، موارد ذیل را تبیین می‌کنند: آنچه به رفتار شخص نیرو می‌بخشد. آنچه چنین رفتاری را هدایت می‌کند یا به آن جهت خاص می‌دهد. چگونه این رفتار نگهداری یا تقویت می‌شود.

توجه و تامل در موارد فوق، ۳ عامل در ایجاد انگیزش نقش دارند:

۱٫ نیازها

نیاز، عبارت است از کمبودی که هنگام عدم تعادل فیزیولوزیکی احساس می‌شود. به عبارت دیگر، چیزى در درون فرد که او را به فعالیت و انجام کار وا می‌دارد. از حالتى درونى است که باعث می‌شود نتیجه معینى مطلوب به نظر برسد. در تحقیقی که توسط مام فورد صورت گرفته، به این نتیجه کلی رسیده است که کارکنان غالباً با توجه به ماهیت کارشان نوع نیازشان را تعریف می‌کنند.  براساس این تحقیق نیازهای کارکنان شامل چهار نوع نیاز زیر است:

الف) نیارهای دانشی

این نیازها موجب مطلوبیت خواسته های مهارتی و دانشی کارکنان می‌گردد. برای انجام کار کارکنان نیازهای دانشی مختلفی دارند که عبارتند از:

دانش کامل درباره نظم و انضباط

دانش درباره نحوه انجام یک کار و فرایند انجام کار

دانش در مورد مکان پیدا کردن هر چیز

دانش اجتماعی در مورد چگونه تاثیر گذاری بر دیگران

 

ب) نیازهای روحی و روانی

 

از آنجایی که کارکنان انسان هستند پس نیازهای درونی شامل شناخت، مسئولیت، مقام و جایگاه و پیشرفت می‌گردد. زمانی که با کارکنان مانند یک ماشین فرمانپذیر برخورد گردد و نیازهای انها نادیده گرفته شود، سازمان با مشکل برخورد خواهد کرد.

ج) نیازهای وظیفه

 

این نیازها شامل نیازهای کار معنی دار و تعیین درجه استقلال کاری است.

د) نیازهای اخلاقی

 

این نیازها مربوط به نیازهای روانی افراد است و شامل نیارهایی هستند که کارکنان توقع دارند با آنان آن گونه رفتار شود. به عبارت دیگر کارفرمایان باید با کارکنان نوعی رفتار کنند که اگر خودشان در ان جایگاه بودند انتظار داشتند با آنها رفتار شود

 

اهمیت انگیزش در سازمانها را به طور کلی می‌توان به موارد زیر دسته بندی کرد:

۱ – توانمند سازی سازمانها

توانمندسازی عبارت است از آزاد کردن نیروهای درونی افراد برای کسب دستاوردهای شگفت انگیز راهبرد توسعه و شکوفایی سازمانی.  تجربه ثابت کرده است اگر سازمانی بخواهد در اقتصاد و امور کاری خود پیشتاز باشد و در عرصه رقابت عقب نماند به عبارت دیگر توانمند گردد باید از نیروی انسانی متخصص، خلاق و با انگیزه بالا برخوردار باشد.لذا انگیزه بالا در کارکنان نقش بسزایی در توانمند سازی آنها دارد.

۲-ماندگاری و رضایتمندی کارکنان

در بحث ماندگاری و رضایت­مندی، تکیه بر انگیزش کارکنان از هر عاملی مهمتر است.  ماندگاری نتیجه­ نگهداری نیروی انسانی است و انگیزش و توانمندسازی نیروها خود به خود به ماندگاری نیروی انسانی منتهی می‌شود. با توجه به اینکه شرکتها تمایل به جذب نیروهای متخصص و نگهداری آنها دارند در اهمیت انگیزش باید اشاره کرد که تأثیر عوامل انگیزشی در

۳-خلاقیت

مدیران می‌توانند هر سه مولفه خلاقیت یعنی تخصص، مهارتهای تفکر خلاق و انگیزش را تحت تاثیر قرار دهند. اما واقعیت آن است که تاثیر گزاری بر دو مولفه اول بسیار دشوارتر و وقت گیرتر است.  انگیزش درونی را می توان حتی با تغییرات جزئی در محیط سازمان به طور قابل ملاحظه ای افزایش داد. کارکنانی که بر فعالیت خود کنترل درونی داشته باشند، احساس می‌کنند که از طریق تواناییها، مهارت‌ها و تلاش خود بر نتایج مربوط به کار خود تاثیر دارند، از اینرو احتمال خلاقیت و نوآوری در آنها افزایش می‌یابد، درحالیکه تصور کنترل خارجی بر آنها، احساس عدم نفوذ بر کار و نتیجه آن، عدم توانایی انجام فعالیت‌ها و کاهش انگیزش آنان را سبب می‌شود.

۴-جلب رضایت مشتریان

کارکنانی که انگیزه بالاتری دارند امور محوله را بهتر انجام داده و در نتیجه سبب جلب رضایت مندی ارباب رجوع می‌شوند

 

رابطه بین رضایت کارکنان و رضایت مشتری

تحقیقات تجربی مختلف نشان می‌دهد بین رضایت کارکنان شرکت و رضایت مشتری‌ها، رابطه مستقیم وجود دارد. طبق این تحقیقات تغییرات مثبت در دیدگاه کارکنان نسبت به‌کار، به افزایش رضایت مشتری‌ها منجر می‌شود. برخی محققان، معیارهای دقیق عددی در این زمینه مطرح کرده‌اند.

برای مثال طبق مطالعه‌ای که از سوی سرز رویاک صورت گرفته است پنج واحد افزایش در رضایت‌مندی کارکنان موجب ۳/۱ واحد افزایش رضایت مشتری و در نتیجه ۵/۰ واحد رشد درآمدها می‌شود و بروکس (۲۰۰۰) با بررسی رابطه بین موفقیت مالی سازمان‌ها و رضایت‌مندی مشتری‌ها و کارکنان به این نتیجه رسید که بسته به نوع بازار و صنعت، بین چهل تا هشتاد درصد رضایت و وفاداری مشتری‌ها حاصل دیدگاهی است که کارکنان نسبت به شغل خود دارند. همچنین دو محقق دیگر نیز در مطالعات خویش به این نتیجه رسیدند که رضایت کارکنان، وفاداری کارکنان و پایبندی کارکنان، بر کیفیت کالا و خدمات ارائه شده از سوی سازمان تأثیری چشمگیر دارد.طبق الگوی ارائه شده از سوی محققان، رضایت‌مندی کارکنان نه تنها بر پایبندی و وفاداری آنها مؤثر است بلکه بر متغیرهای نمایش‌دهنده رضایت مشتری تأثیری دوگانه (یعنی مستقیم و غیرمستقیم) دارد. در تحقیقی گسترده که در سال ۲۰۰۲ از سوی دو محقق دیگر بر روی هشت هزار واحد در ۳۶ شرکت انجام شد مشخص گردید بین رضایت شغلی کارکنان واحدها و عملکرد موفقیت‌آمیز آن واحد از جمله رضایت مشتری، بهره‌وری بالا، سوددهی مناسب ورابطه کاملاً مثبت و مستقیم وجود دارد.

 

دانلود و خرید ۱۰۰۰۰تومان

 

ارسال نظر