“پاورپوئینت،رقابت دربازار واقعی ورقبای ابدی با طعم مرگ”

نویسنده : admin 2019/01/04 تعداد نظرات : ۰

بازاریابی کوکاکولا به شکل مطالعه موردی – Case study

کوکاکولا شرکتی دارای ۳۵۰۰ محصول با حضور در ۲۰۰ کشور جهان و خدماتی روزانه به ۱٫۹ میلیارد نفر بعنوان برترین برند جهان که ۹۴% از مردم جهان آن را به رسمیت شناخته اند و برند تجاری این شرکت را با رنگ قرمز و سفید به خاطر سپرده اند.

همه ی این ها برمیگردد به استراتژی بسیار بزرگ کوکاکولا در بازاریابی که در این مقاله به آن میپردازیم.

دارایی بازار کوکا کولا ۱۹۲٫۸ میلیارد دلار است البته تا سال مه ۲۰۱۶

با درآمد بیش از ۴۴٫۲۹ میلیارد دلار فقط یک شرکت نیست یک است کامل و تمام عیار است

از ۵۵ میلیارد وعده ی نوشیدنی در هر روز به غیر از آب ۱٫۷ میلیارد متعلق به کوکا کولا است

با این همه تعریف و توصیف از این ابر قدرت اقتصادی برسیم به بررسی بازاریابی کوکاکولا و بیان این نکته که آموزش های موردی یکی از مفید ترین راه ها برای یادگیری بازاریابی است که امیدوارم استفاده مفیدی داشته باشید.

جنبه های کلیدی کسب و کار کوکا کولا

سیاست های کسب و کاری شرکت کوکا کولا، آموزه های مهمی را در اصول مربوط به کسب و کار در بر دارد، برای مثال:

تمرکز روی بهترین خط تولید؛ کوکا کولا روی سود مند ترین خط های تولید خود تمرکز می کند. در سال ۱۹۸۴، ۷۷درصد از در آمد های به دست آمده از این کمپانی، از نوشابه های گاز دار آن حاصل شد. در حال حاضر تأکید کوکا کولا روی سود دهی بسیار بالا متمرکز شده است.

سرمایه گذاری مجدد؛ سرمایه گذاری مجدد از جمله نکات مهمی است که به پیشرفت یک کسب و کار کمک خواهد کرد. در دهه ۹۰، کوکا کولا سود خود را روی سرمایه گذاری مجدد معطوف کرد.

تمرکز روی مصرف کننده؛ تمام کسب و کار های موفق، در نتیجه توجه به مشتریان حاصل شده است. اگر یک کمپانی به در خواست مشتریانش توجه نشان دهد، بدون شک به موفقیت خواهد رسید. یکی از بهترین راه های سنجش اقبال مصرف کنندگان، میزان فروش محصولات یک شرکت است. کوکاکولا طی برنامه ریزی های خود متعهد شده تا با فعالیت هایی آشکار، در جلب رضایت مشتری حرف اول را بزند.

وسیع ترین سهم بازار؛ بهترین بودن در بازار یک کسب و کار، یکی دیگر از عوامل موفقیت است. تنها زمانی یک کمپانی در میان سایرین حرف اول را خواهد زد که در بازار بهترین بوده و نیاز مشتریانش را با جزییات کامل بداند و سعی کند تقاضای بازار را افزایش دهد. به محض اینکه یک کمپانی به شاخص ترین شرکت در میان سایرین تبدیل شد، مزایای قابل توجهی را به خود جذب خواهد کرد.

پپسی و کوکاکولا

پپسی کوکاکولا را شکست

همکاری تجاری NBA و شرکت نوشابه‌سازی کوکاکولا بعد از ۲۸ سال به پایان رسید. این یکی از طولانی‌ترین همکاری‌های تجاری بین یک کمپانی و یک نهاد ورزشی در طول تاریخ بود که با پیشنهاد فوق‌العاده پپسی‌کو به پایان سید. شرکت چند ملیتی پپسی‌کو که رقیب دیرینه کوکاکولا در صنعت مواد غذایی دنیا به شمار می‌رود با پیشنهادی که مبلغ آن منتشر نشده اما به گزارش سایت مجله اقتصادی فوربس “خارق‌العاده” بوده، موفق شد NBA را هم به لیست شرکای تجاری معتبر خود اضافه کند. پپسی‌کو اسپانسر لیگ‌های راگبی، هاکی، فوتبال و WNBA هم هست.

براساس این قرارداد، پپسی همچنین متعهد شده نوشابه‌های ویتامینه تمام تیم‌ها را هم به عنوان بخشی از این قرارداد تامین کند.

پپسی و کوکاکولا

داستان شکست تبلیغات کوکاکولا

در شرکت کوکاکولا که جزو سردمداران تاسیس صنعت تبلیغات به شمار می رود، اوضاع تبلیغات چندان مناسب نیست و این شرکت به طور دائم در حال عوض کردن مدیریت، آژانس ها و برنامه های تبلیغاتی اش است.

سمبل نام تجاری مخصوص بازار بورس کوکاکولا یعنی KO در بازار در حد انتظار موفق نبوده است و از زمان مرگ روبرتو گوازتا Roberto Goizueta، مدیر اجرایی شرکت در سال ۱۹۹۷، ارزش کل سهام کوکاکولا از ۱۴۵ میلیارد دلار به ۱۱۹ میلیارد دلار کاهش یافته است.

طی پنج سال گذشته، تبلیغات کوکاکولا دچار یک مشکل دو طرفه شده است. الان دیگر کسی از تبلیغات کوکاکولا حرف نمی زند، یعنی چندان توجه ها را جلب نمی کند و از سوی دیگر تبلیغات آن در مخاطب هیچ انگیزه و اشتیاقی برای خرید محصول بوجود نمی آورد.

تبلیغات چی های کوکا، نسبت به کارکرد مشتری محوری تبلیغات بسیار تنگ نظر هستند. یک مقاله نویس که جزو مطرح ترین منتقدین تبلیغات در دنیاست و برای یکی از معتبرترین نشریات تبلیغاتی دنیا نقد می نویسد، یکی از شعارهای تبلیغاتی کوکاکولا را نه تنها بهترین جمله ی مندرج روی نوشابه های غیرالکلی در طول تاریخ این نوشابه ها، بلکه در تاریخ بازاریابی توصیف کرد.

پپسی و کوکاکولا

رقابت کوکاکولا باپپسی

وقتی روبرتو گویزوتا (Roberto Goizueta) در دهه ۱۹۸۰ مدیرعامل کوکاکولا شد، با رقابت شدید پپسی مواجه شدکه باعث کاهش رشد سهم کوکا شده بود. مدیرانش بر رقابت با پپسی متمرکز شده بودند و قصد داشتند در هر دوره زمانی برنامه رقابتی، سهم بازار کوکا را ۰/۱ درصد افزایش دهند.

روبرتو تصمیم گرفت رقابت علیه پپسی را متوقف کند و به جای آن علیه شرایط افزایش ۰/۱ درصد رشد رقابت کند.

او از مدیرانش پرسید: «میانگین مایعاتی که هر آمریکایی در روز می نوشد چقدر است؟» جواب ۱۴ اونس بود.

سهم کوکا از این مقدار چقدر است؟ دو انس.

روبرتو گفت: کوکا به سهم بیشتری از این بازار نیاز دارد.

رقیب، پپسی نبود بلکه آب، چای، قهوه، شیر و آبمیوه ها بودند که ۱۲ اونس باقیمانده را تشکیل می دادند.

روبرتو گفت: مردم هر وقت احساس کردند که دوست دارند چیزی بنوشند باید به کوکا دسترسی داشته باشند.

برای اجرای این استراتژی، شرکت کوکاکولا در گوشه و کنار هر خیابان دستگاه های فروش کوکا قرار داد. با این کار، کوکا به سهم قابل ملاحظه ای از بازار دست یافت و پپسی هرگز به چنین سهمی دست نیافته است.

دانلود و خرید ۷۰۰۰تومان

ارسال نظر